Dobro je poznato da u rasejanju živi veliki broj naših državljana, ali i građana srpskog porekla sa prostora bivše Jugoslavije. Poznato je, takođe, da se njihova deca bave fudbalom. Dovoljan je makar i samo letimičan pogled na spisak igrača u brojnim zapadnoevropskim klubovima, od petlića do omladinaca, pa da se bez poteškoća shvati odakle potiču. Među njima je i mnogo talentovanih pojedinaca. Uostalom, u ovako nešto imao sam priliku, i lično da se uverim tokom višegodišnjeg boravka u inostranstvu, kao i na međunarodnim Mini Maxi fudbalskim kampovima koji se svakog leta organizuju na Kopaoniku. U kontaktima sa igračima, kao i prilikom razgovora sa njihovim roditeljima, uočava se velika želja ove dece da igraju za naše poznate klubove i nacionalne selekcije Srbije.
Zbog izostanka institucionalnog pristupa ovom pitanju, brojni kvalitetni mladi igrači su trajno izgubljeni za naš fudbal (Bojan Krkić, Zvjezdan Misimović, Dado Pršo, Ivan Rakitić, Marko Marin,Marko Arnautović i drugi). Poražavajući primer je Švajcarska. Brojni talentovani igrači mlađih kategorija, bez ozbiljne ponude iz domovine, prihvatili su državljanstvo zemlje u kojoj žive. Praktično, samo su Ivan Ergić, igrao na poslednjem Mondijalu, i Goran Obradović iz ekipe Siona, oni „pravi“ Srbi u švajcarskom fudbalu. U poslednji čas, zahvaljujući ličnom angažovanju predsednika FSS Zvezdana Terzića, dres „orlova“ obukao je Zdravko Kuzmanović. Ali u Švajcarskoj su još i Boris Smiljanić, zatim član Araua - Goran Antić, golman Grashopersa - Dragan Đukić, iskusni golgeter - Sreto Ristić, onda Dušan Pavlović i Veroljub Salatić, jedan od najboljih igrača mlade reprezentacije „sajdžija“. Spisak naših Švajcaraca, očigledno je poduži, a zaključuje ga 21-godišnji Miloš Malenović igrač Sent Galena. Slična je situacija u Nemačkoj, Austriji, Francuskoj, Švedskoj, Danskoj....
Sa definitivnim raspadom bivše Jugoslavije, odnosno formiranjem samostalne Srbije, ovo pitanje se dodatno produbljuje i usložnjava. Pošto je uglavnom reč o deci roditelja iz nekadašnje Jugoslavije, fudbalski radnici iz drugih republika (BiH, Hrvatska, Crna Gora) ne sede skrštenih ruku, već koriste svaku priliku za uspostavljanje kontakata sa roditeljima i decom sa ciljem da ih privole da igraju za njihove selekcije. Ako ostanemo i dalje pasivni, pitanje je trenutka kad će najbolji među njima obući dresove reprezentacija drugih republika, sada država, bez obzira na njihovu veliku želju da igraju za Srbiju.
Šta učiniti? Potrebno je odmah institucionalno pristupiti ovom pitanju i izraditi dugoročnu strategiju praćenja i selektiranja ovih igrača u svim uzrasnim kategorijama, od petlića do kadeta (kvalitetni omladinci su već, uglavnom, opredeljeni) i kroz osmišnjene akcije, poput letnjih i zimskih škola FSS, Mini Maxi kampova, selektivnih utakmica, turnira i testiranja sagledati njihove mogućnosti i potencijale. To posebno važi za najmlađe igrače, pošto su se stariji, manje više, već opredelili. Neophodno je potom ovu talentovanu decu pratiti u njihovom igračkom razvoju, pozivati ih u razne selekcije, na turnire i kampove i tako kod njih produbljivati ljubav prema Srbiji i dresu „orlova“. Uloženi napor i sredstva će se, sigurno je, vrlo brzo isplatiti.
U tom smislu prvi institucionalni korak trebalo bi da bude formiranje Odbora za dijasporu pri FS Srbije, koji bi okupio naše eminentne trenere i sportske radnike iz zemlje i rasejanja sa ciljem izrade dugoročne strategije, evidentiranja i praćenja naših mladih i perspektivnih igrača u inostranstvu. Takvim pristupom, siguran sam, srpski fudbal će u veoma kratkom roku napraviti korak od sedam milja kojim bi se dobio vrhunski kvalitet, toliko potreban u ovom trenutku.
Zato smo mi iz Dečije fudbalske asocijacije odlučili da osnujemo predstavništvo za Evropu sa sedištem u Insbruku (Austrija) kako bi lakše komunicirali i pratili svu perspektivnu decu. Posle održanog Prvog međunarodnog MINI-MAXI kampa u Axamsu (Tirol, Austrija) naša pretpostavka o talentovanoj deci u dijaspori se potvrdila kao tačna. I već nakon samo dva meseca dva perspektivna fudbalera su dobila poziv da nastupe na selektivnoj utakmici mlađih kadeta "orlova" (generacija 1994) u Novom Sadu. Posle ovog uspešnog "pilot" projekta odlučili smo da nastavimo sa ovom praksom, i već tokom januara o.g organizujemo i Prvu internacionalnu MINI-MAXI zimsku školu fudbala za dijasporu u Kemeru na Antalijskoj obali Sredozemnog mora.
Opet se naš projekat pokazao kao veoma uspešan. O čemu se zapravo radi? Sa nama u Antaliji su boravile i brojne ekipe iz sveta na zimskim pripremama.Ovu pogodnost smo iskoristili da naši stariji "minimaximalci" odigraju nekoliko prijateljskih utakmica sa njima, u kojima, naravno, rezultat nije bio u prvom planu. Nakon svega, utisak je sledeći: - Roditelji koji su iskoristili mogućnost da putuju sa nama više radi odmora i opuštanja, bili su oduševljeni samom organizacijom i načinom rada sa njihovom decom, o čemu najbolje govore brojni video zapisi. - Polaznici koji su imali čast da budu učesnici prve zimske Mini-maxi škole fudbala, pored kvalitetnog stručnog rada, dobila su prigodne poklone i adekvatne nagrade od strane sponzora i organizatora za uloženi trud tokom osmodnevnog rada u Kemeru. - A kao najveće priznanje starijim "minimaximalcima" koji su igrali prijateljske utakmice sa Frankfurtom i prvakom Albanije "Fljaramurtarijem", stiglo je za naša tri najistaknutijia fudbalera (godišta 1990,1992 i1993 ). Dobili su poziv od strane turskog prvoligaša "Ankara sport" da ostanu sa njima na drugom delu zimskih priprema i da, ako zadovolje klupske stručnjake potpisali bi profesionalni ugovor. - Svi učesnici zimske Mini-maxi škole fudbala "Kemer 2011" i njihovi roditelji dobili su veliku medijsku pažnju, kako štampanih, tako i elektronskih medija, a prilozi su emitovani, osim TV, i putem satelita i kablovskih operatera.
Nakon svega, POZIVAMO SVE RODITELJE, kao i decu i starije fudbalere od 6 - 22 godine da se prijave za Drugi međunarodni MINI-MAXI KAMP "Schwaz 2011" od 17. do 31.07.2011. koji se organizuje u dve smene:
Prva smena od (nedelja) 17.do 24.07.2011.
Druga smena od (nedelja) 24.do 31.07.2011.
U Beogradu, 20. februara 2011.
S poštovanjem:
G-din. Vladan Škorić - Predsednik i suosnivač DFA
G-din. Milovan Mića Pantić - Generalni menadžer DFA/Mini-maxi za Evropu